Sdílejte

Ve Spojených státech byly prováděny četné experimenty na lidských pokusných subjektech, které byly považovány za neetické, a byly často prováděny nelegálně a bez vědomí nebo souhlasu jednotlivců. V článku přinášíme 13 nejzávažnějších případů. Americké úřady přiznaly, že byly v USA uskutečněny desítky experimentů, když se Washington omlouval například za nakažení vězňů a pacientů s mentálními poruchami v Guatemale americkými lékaři před 65 lety.

 

Spousta předních vědců považovala za legitimní provádět pokusy na lidech, kteří neměli plná práva.

1. Ovládání mysli, zneužívání dětí – projekt MK-ULTRA, Subprojekt-68

Spuštěný CIA projekt MK-ULTRA zaplatil doktorovi Donaldu Ewenu Cameronovi za subprojekt 68, který byl zaměřený na experimenty s látkami ovlivňující mysl. Hlavním cílem projektu bylo testování metod vlivu a ovládání mysli, které by byly schopní získat informace od nespolupracujících jednotlivců.

Pro provádění svých experimentů, doktor využíval pacientů hospitalizovaných do jeho Allen Memorial Institute v Montrealu a prováděl s nimi „terapii“. Tito pacienti byli většinou přijatí s diagnózou bipolární deprese a podrážděností. Léčbu, kterou dostali naprosto změnila jejich život a byla doslova strašná.

V období působení na výplatní pásce CIA (1957-1964), Cameron prováděl elektrokonvulzivní terapii s výkonem třicet až čtyřicet krát přesahujícím normu. Své pacienty dostával do farmakologického kómatu na mnoho měsíců a přehrával jím pásky s jednoduchými příkazy, nebo opakující se zvuky znovu a znovu.

Oběti jeho experimentech zapomínaly jak mluvit, zapomínaly své rodiče a trpěly těžkou amnézií. To vše se provádělo na obyvatelích Kanady, protože CIA nechtěli riskovat a provádět tyto pokusy na Američanech.

 

2. Testování hořčičného plynu na vojácích ve výcvikových plynových komorách

Od začátku druhé světové války (WW II) sílil výzkum biologických zbraní a vláda začala testovat jejich účinky a způsoby obrany na samotných vojácích.

Pro testování účinnosti různých typů biologických zbraní, vláda iniciovala kropení hořčičným plynem a jinými drážpými a poškozujícími plíce chemickými látkami, jako jsou lewisit, na vojácích bez jejich souhlasu nebo oznámení o provedení experimentu.Také bylo prováděno testování účinnosti plynových masek a ochranných oděvů zamykáním vojáků v plynových komorách a vystavování jích působení yperitu a lewisitu, což okamžitě vyvolává představy o plynových komorách nacistického Německa.

Účinky lewisitu: Lewisit snadno proniká oděvem i gumou. Při kontaktu s kůží způsobuje okamžitou bolest a svědění s vyrážkou a otokem. Během asi 12 hodin se vytvoří velké, kapalinou naplněné puchýře. Vzniká těžké poleptání. Při vstřebání dostatečného množství může dojít k systémové otravě s nekrózou jater a k smrti.

Při vdechování způsobuje pálivou bolest, kýchání, kašel, zvracení, případně plicní edém. Při požití vyvolává silnou bolest, nauzeu, zvracení a poškození tkáně. Vniknutí do oka má za následek bodavou bolest, silné podráždění až zpuchýřování a zjizvení rohovky. Mezi celkové příznaky patří neklid, slabost, snížená teplota a nízký krevní tlak.

3. USA poskytla imunitu monstru násilné chirurgie

Vedoucí slavné japonské jednotky 731 (jednotky zabývající se tajným testováním biologických a chemických zbraní v japonské armádě během druhé světové války), Dr. Shiro Ishii (hlava medicíny) prováděl kruté pokusy na desítkách tisíc lidí během druhé čínsko-japonské války a WW II. Ishi byl zodpovědný za výzkum technik vivisekce bez anestézie na vězních. Pro nezasvěcené, vivisekce je akt experimentální chirurgie na živých bytostech (s centrálním nervovým systémem), a studiem jejich vnitřností pro vědecké účely. Jinými slovy, řídil kruté chirurgické pokusy na vězních, pří kterých je udržoval při vědomí bez použití anestezie.

Svoje experimenty také prováděl na těhotných ženách, které nakonec vedly k potratům. Ishii si také hrál Boha tím, že vězňům měnil jejich fyziologický stav a způsoboval mrtvice, infarkty, omrzliny a podchlazení. Testovací subjekty byli označovány jako „opice“.

4. Smrtící sprejování chemických látek nad americkými městy

USA se vždy snažily otestovat nejhorší možné scénáře jako první. S vynálezem biochemického válčení v polovině dvacátého století, armáda, CIA a vláda uskutečnili řadu bojových simulací v amerických městech, aby zjistili, co se stane v případě skutečného chemického útoku.

Provedli následující vzdušné a námořní útoky:- CIA rozstříkala virus způsobující černý kašel v Tampa Bay pomocí lodí a tímto způsobila epidemii této choroby. V důsledku toho bylo zabito dvanáct lidí.

Horší je skutečnost, že po hmyzím útoku se armáda skrývala pod rouškou pracovníků ve zdravotnictví. Jejich tajným cílem bylo, že pří poskytování pomoci zároveň prováděli studium a klasifikaci dlouhodobých účinků způsobených nemocí.

5. Spojené státy infikovaly pohlavně přenosnými chorobami Guatemalu

V roce 1940 se Spojené státy rozhodly otestovat účinnost penicilinu jako léku proti syfilis. Tento experiment se rozhodly vyzkoušet na obyvatelích Guatemaly.

Cílem experimentů bylo vyzkoušet penicilín, který byl tehdy novým lékem. Výzkumníci hledali prostitutky se syfilis, které měly záměrně nakazit pohlavním stykem nemocí syfilis stovky mužů. Jiní muži byli nakaženi syfilis prostřednictvím injekcí. Experimenty se prováděly v letech 1946-1948 a vedl je John Cutler, lékař amerického státního zdravotnictví, který se v šedesátých letech podílel na nechvalně známé studii syfilis v Alabamě.

Cutler si zvolil pro cíl svých experimentů Guatemalu, protože by mu nebylo dovoleno tyto experimenty provádět v USA. Celkem nechal nakazit syfilis 696 osob.

Nakažení muži pak dostávali penicilín, ale není jasné, zda byli vyléčeni a zda všichni z nich dostali dostatečnou léčbu.Spojené státy se se v roce 2010 slovy americké ministryně zahraničí Hilary Clintonové a ministryně zdravotnictví Kathleen Sebeliusové Guatemale omluvily:

6. Tajné experimenty na lidech pro studium účinku atomové bomby

Během studie a pokusech omezit sílu atomové bomby, američtí vědci také tajně testovali účinky bomby na lidech.

Během projektu Manhattan, který vydláždil cestu pro atomové bomby, které zničily Hirošimu a Nagasaki, američtí vědci zahájili sérii tajných experimentů po vpichování plutonia osmnácti nic netušícím pacientům.

Tyto experimenty zahrnovaly injekci několika mikrogramů plutonia vojákům v průběhu projektu Oak Ridge, a následně injekci třem nemocničním pacientům v Chicagu. Jen si to představte. Jste pacient nemocnice, ležící na nemocničním lůžku, a nic naznačuje tomu, že by se mělo stát něco špatného, když vládní agenti se náhle objeví a vstříknou vám do krve plutonium.

Z osmnácti pacientů, kteří byli známí pouze pod krycími jmény a čísly, pouze pět ještě žilo více než dvacet let po injekci.

7. Injekce vězňům z koktejlu Agent Orange

Dr. Albert Kligman dostával finanční prostředky z výroby Agent Orange (Agent Orange je kódové označení používané armádou USA pro směs dvou herbicidů 2,4-dichlorfenoxyoctové kyseliny (2,4-D) a 2,4,5-trichlorfenoxyoctové kyseliny (2,4,5-T ve válce ve Vietnamu) firmou Dow Chemical, americkou armádou a společností Johnson & Johnson a zároveň používal experimenty na vězních, kteří byli označeni jako „dermatologický výzkum“.

Nemá smysl říkat, že vpichování čí vystavení působení dioxinů je monstrózní zločin proti komukoli. Kligman, nicméně vpichoval dioxin (hlavní součást Agent Orange) vězňům kvůli prostudování jeho účinku.

Podle dostupných zpráv vstřikoval svým obětem až 468 krát více látky než měl předepsáno podle pravidel experimentu. Dokumentace z výzkumu se samozřejmě nikdy neodtajnila.

8. Operace Paperclip

Zatímco probíhal Norimberský proces, a etika, a lidská práva byla v centru pozornosti, USA tajně pašovaly nacistické vědce a dávali jim americké občanství.

V rámci operace Paperclip, která tak byla pojmenována kvůli kancelářským sponkám používaným pro zpevnění nových osobních profilu vědců, nacisté, kteří se podíleli na velký experimentech na lidech v Německu (které zahrnovali chirurgické spojení dvojčat, odstranění nervů z těla člověka bez anestezie, a testování na člověku účinku bomby) byly přesunuty k účasti na několika přísně tajných projektech v Americe.

Následovaly anti-nacistické dekrety prezidenta Trumana a projekt byl přísně utajen. Vědci dostali nové falešné politické životopisy, které jím umožnili nejen žít v Americe, ale i být svobodnými lidmi.

Ačkoli tohle nebyli přímé experimenty, USA přijali několik nejhorších lidí na světě a poskytli jim práci na neznámých, ale rozhodně strašidelných projektech.

9. Infikování rakovinou obyvatel Puerto Rica

V roce 1931 Dr. Cornelius Rhoads obdržel finanční prostředky z Rockefellerova ústavu pro provedení pokusu v Puerto Ricu. Roads nakazil občany Puerto Rico rakovinnými buňkami, pravděpodobně aby mohl studovat jejich účinky. Třináct z nich zemřelo.

10. Pentagon léčil Afroamerické pacienty s rakovinou extrémními dávkami radiace

V šedesátých letech Ministerstvo obrany, provedlo řadu experimentů na ozařování nic netušících, chudých afro-amerických pacientů s rakovinou. Bylo jim řečeno, že budou léčeni, ale neřekli jim, že to bude lečení ve stylu Pentagonu, tzn. studium účinku vysokých dávek radiace na lidské tělo.

 

Aby unikli pronásledování, byly všechny lékařské formuláře podepsáné pouze iniciály, tak, že pacienti neměli možnost vinit vládu.

V podobném případě, Dr. Eugene Sanger, financovaný Agenturou obranné jaderné podpory (velmi zvláštní název), prováděl stejný postup u stejného typu pacientů. Chudí Afro-američané dostali velmi vysokou dávku radiace, která způsobovala silnou bolest, zvracení, krvácení z nosu a uší. Nejméně dvacet z nich zemřelo.

11. Operace Midnight Climax

Operace Midnight Climax se prováděla v speciálně upravených bezpečně úkrytech v New Yorku a San Francisku, postavených s jediným cílem – studovat účinky LSD na jednotlivcích, kteří k tomu nedali svůj souhlas.Aby do nich nalákali lidi, CIA je maskovala za bordely.

Prostitutky placené CIA (ano, opravdu taková věc existovala) lákali „zákazníky“ do bordelu. Místo sexu jím byli nadrogování různými látkami, z nichž nejznámější je LSD.

 

Průběh experimentu byl pozorován přes dvojité zrcadlo – druh analogu zvrácené reality show. Nejvíce děsivé na tom všem je myšlenka zdrogování nic netušících dospělých lidí, drogy o jejíž účincích nemuseli vůbec vědět.

12. Shazování radioaktivního spadu na nic netušící země Pacifiku

Po zhození bomb na Hirošimu a Nagasaki, se Spojené státy rozhodly provést sérii testů termonukleárních bomb v Pacifiku v reakci na zvýšenou aktivitu Sovětského svazu ve vyrobě jejich vlastní jaderné bomby. Předpokládalo se, že tyto testy budou tajné. Nicméně utajení selhalo.

Bomba „Castle Bravo“ zhozena v roce 1954 u Bikini atolu kousek od Marshallových ostrovů, byla nejsilnějším jaderným zařízením testovaném ve Spojených státech. Co nečekali bylo, že spad z výbuchu vyletí do atmosféry a spadne na ostatní ostrovy. Důsledkem tohoto byly vrozené vady a radiační onemocnění u obyvateli souostroví. Účinky ozáření se projevily v příštích letech tak, že u mnoho dětí, jejichž rodiče byli vystaveni záření, objevovala rakovina štítné žlázy a velké množství nádorů.

To vedlo k vytvoření „Projektu 4.1“ – studii o účincích radioaktivního spadu na lidský organismus. V podstatě, to byla poslední v dlouhé řadě studií, v nichž byli lidé používaní jako pokusné králíky bez jejich souhlasu, a projekt uvízl v paměti USA jako způsob, jak shromažďovat údaje, které by jinak nebylo možné získat.

13. Tuskegee Alabama

Poslední zveřejnění skutečnosti, že USA infikovaly Guatemalu syfilisem, připomíná jedno slavné vyšetřování. Mezi lety 1932 a 1972, vědci přilákali 400 černých dělníku z Tuskegee v Alabamě ke studiu přirozeného průběhu syfilis.

Vědci jim ale ve skutečnosti nikdy neřekli, že jsou pokusní králíci, a že mají syfilis. Místo toho si byli jejich pacienti jisti, že se lečí z nemoci „špatné krve“, zatímco výzkumníci je používali ke studiu účinků a příznaku syfilis.

Zdroj: svetkolemnas.cz

 

Sdílejte

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ